Simon vs. the Homo Sapiens Agenda/Probuzení Simona Spiera - Becky Albertalli (Love, Simon/Já, Simon)

22. července 2018 v 19:32 | Katie |  Kecíky
Ahoj!

Mám tu pro vás článek, který jsem původně ani neměla v plánu psát. Ale včera večer jsem dočetla (skoro na jeden zátah) knížku Simon vs. the Homo Sapiens Agenda (podle které byl natočen můj nový oblíbený film Love, Simon) a usoudila jsem, že se o to s vámi musím podělit.
Tahle knížka/film otřásly Amerikou a vzápětí celým zbytkem světa. A proč? Protože se jedná o něco, co je sakra potřeba, ale zatím to tu nebylo. O gay knížku/film… A ano, takových je hodně, sama jsem jich pár četla/viděla. Ale tohle je první příběh cílený zejména na teenagery (i když si v tom podle mě i starší lidi hodně najdou - podívejte třeba na mě), je o dospívání a coming outu, ale hlavně o lásce. V dnešní době se roztrhl pytel s takzvanými romcoms (romcom = romantická komedie). A tohle je typický romcom, ale úplně první, kde je hlavní postava gay. A knížka/film nenormalizuje jen LGBTQ+ komunitu, ale spoustu dalšího - významné postavy jsou černé, při těle, různého vyznání, různého původu, z různých rodin, každý je jiný a svůj, myslím, že se každý v příběhu najde.

Simon Spier, hlavní postava, je ve třeťáku na střední (ve filmu ve čtvrťáku) a je úplně normální. Se svými kamarády obědvá ve škole u jednoho stolu a baví se o všem možném a nemožném, chodí s nimi na ledové kafe, hraje divadlo, má psa, rodiče, dvě ségry - jednu starší a jednu mladší (ve filmu jen mladší), má rád Harryho Pottera, je to úplně normální středoškolák. Akorát nikdo neví, že je gay. Na školním tumblru se objeví anonymní post od kluka, který si říká Blue a popisuje, že je gay - přitom jeho pocity přesně vystihují to, jak se cítí Simon. Mezi Blue a Simonem vzniká mailový vztah, přičemž si velmi dobře rozumí, ale přesto pořád tají svou pravou identitu.

Simon se ale jednoho dne ve škole neodhlásí z emailu a jeho zprávy se dostanou do rukou spolužáka Martina. Martin je zamilovaný do Simonovy kamarádky Abby, proto se rozhodně příležitosti využít, aby se k ní dostal. Simon se dostává do situace, kdy má před sebou velmi těžkou volbu. Nechá se Martinem vydírat a pokusí se mu pomoct s Abby, nebo riskuje, že bude prozrazeno, že je gay. To by ještě samo o sobě nebyla taková katastrofa (ačkoliv se ještě necítí připravený, ví, že mezi kamarády a rodinou mu nehrozí odmítnutí), kdyby v tom všem ale nebyl zatažen ještě Blue…

Víc vám říkat nebudu, ať vám nespoiluju. Jediné co, tak vám můžu jak knížku, tak film doporučit. Já jsem nejdřív viděla film a popravdě bych byla radši, kdybych prvně četla knížku - tak nějak mě to totiž brzdilo a v hlavě jsem pořád měla vzhled postav takový, jaký byl ve filmu, ač to občas na knižní popis úplně nesedlo. Ale nakonec se s tím žít dá…
Samozřejmě se některé věci ve filmu a knížce lišily, tak jako ostatně vždycky. Jediné, co mi celkem vadilo, že v tom byl tak velký rozdíl, je Simonova kamarádka Leah. Ve filmu je to jeho nejvíc nejlepší kamarádka, v knížce mi přišla jako hrozně otravná a fakt jsem ji neměla ráda - to, jak se k němu chovala… A nejen k němu… No, škoda mluvit. V knížce jsem si asi z tohoto důvodu mnohem víc oblíbila Abby, jejíž vztah se Simonem ve filmu nedostal tolik prostoru.

Musím smeknout před autorkou Becky Albertalli, které se podařilo to, s čím ostatní spisovatelé občas mívají problém - a mě to vytáčí… Skvěle vystihla středoškolské studenty. Sice je mi samotné 23, ale ještě jsem nezapomněla, jaké to je být na střední, jaké problémy člověk řeší, nad čím přemýšlí, jak se vyjadřuje, s čím bojuje… A Becky to úžasně vystihla - a zdá se, že úplně bez problému. Na rozdíl od některých autorů, kteří píšou o skupině teenagerů, jako by to byli třicetiletí svobodní loseři, kteří se jakousi záhadou probudili v tělech teenagerů.

Zároveň by se hodilo smeknout před režisérem Gregem Berlanti, který je sám gay, proto naprosto citlivě a s láskou nádherně přenesl tu úžasnou knížku na plátna. Herci si práci s ním pochvalovali, protože věděl, co přesně chce ve filmu mít a jak, ale zároveň se jich ptal na jejich názory - jak by jejich postava v dané chvíli reagovala. A taky je teď už poměrně veřejným tajemstvím, že vždycky, když řekl cut, bylo to jen pro herce, ale kamery jely dál. Proto jsme ve filmu svědky některých scén, které původně ani ve scénáři nebyly, ale jsou to detaily a moc pěkné maličkosti, projevy přátelství mezi samotnými herci, které se tak pěkně promítnou do těch postav. A kdybych nevěděla, o které scény se konkrétně jedná, rozhodně by mě to ani nenapadlo :).

Nechci se do toho zamotávat víc, ať vám nevyzradím něco důležité… Tak už jen jedna hodně důležitá věta na závěr: "White shouldn't be the default any more than straight should be the default. There shouldn't even be a default." (v českém překladu je přeložena takto: "Světlá barva kůže by neměla být automaticky považovaná za normální o nic víc než heterosexualita. Vlastně by se za normální nemělo považovat nic.")

Tak co? Četl/viděl to někdo z vás? Jak se líbilo?

Take care! :)

xxo K.

PS: Napadá mě... Ještě jsem s vámi nesdílela svůj goodreads účet, kde můžete snadno hodnotit knihy, přehledně si udělat pořádek v tom, co jste četli, co chcete číst, co čtete... Určitě mrkněte: tady. A jestli sami máte účet, určitě si mě přidejte do přátel, ať vidím, co čtete vy, třeba se inspiruju ;).

Edit: Ještě mě napadlo, že jsem nezmínila jednu docela důležitou věc. Konečně knížka/film, které se týkají LGBTQ+ tématiky, ale netočí se kolem sexu. A konečně knížka/film, které jsou o teenagerech, a netočí se kolem sexu. Nechápejte to špatně, ano vím, že teenageři mají sex (a gay teenageři taky :D). Ale nevím, bylo prostě trochu osvěžující vidět, jak je třeba Abby považována za hezkou bez toho, aby její tělo pořád někdo přehnaně "sexualizoval" :D. Snad to chápete :).
 

6 lidí ohodnotilo tento článek.

Anketa

Četli/viděli jste Simon vs. the Homo Sapiens Agenda/Love, Simon?

Četl/a i viděl/a
Četl/a, ale neviděl/a
Viděl/a, ale nečetl/a
Nečetl/a ani neviděl/a

Komentáře

1 Hannah Colfer Hannah Colfer | 22. července 2018 v 20:06 | Reagovat

Film jsem viděla, ale knížku jsem zatím nečetla.
Každopádně bych k tomu, cos řekla ty sama, ráda dodala, že se mi líbí, že tu máme konečně mainstream gay film natočený takhle obrovskou společností. Je to velký film, co zasáhl velkou cílovou skupinu.
A navíc je to prostě normální, jak říkáš. Není to drama o tom, jak toho člověka nikdo neakceptuje, není to příliš sexy romantický film. Je to úplně obyčejný rom-com :-).
Jinak po přečtení tvého článku se chystám si knížku koupit za peníze, co jsem dostala k narozeninám. Už se těším :-). Díky!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama