Můj druhý den v anglickém Brně aneb Malfoyův strom a další podobná místa

12. srpna 2018 v 3:08 | Katie |  Moje au-pair dobrodružství III
Ahoj, ahoj!

Jak se máte? Já úžasně! Přečtěte si článek, ať víte proč hlavně :).

Zubní pasta v tabletkách - mluví se o ní v článku :).


Juchů! Oxford! :) Měla jsem naplánovaný pěkný klidný výlet, chtěla jsem si projít 4 colleges a 1 knihovnu, no stress, klídek. To neklaplo… Prošla jsem colleges 8 ks, knihovnu 1 ks - nádvoří, + spoustu dalších věcí = 29 205 kroků (19,73 km) :D. Jako i tak to bylo no stress a rozhodně jsem nelítala jako magor. Dá se za den ujít mnohem víc :D. Ale výlet to byl větší, než bylo v plánu - to tím chci říct :D.

Měla jsem jet včera a dnes jsem měla pracovat, protože mamka dneska brala na výlet jen trojku a potřebovala jedničku a dvojku nechat doma, ale nechala je s taťkou, protože včera zase potřebovala, abych zůstala doma, když tu byl malíř, takže se volno nakonec nepřesouvalo.

Ráno jsem si udělala sváču a u toho mě příšerně rozbolelo břicho, křeče - ano, nemohlo to vyjít jinak, když má člověk takové velké plány, tak :D. No, holky, víte, o čem mluvím. Usoudila jsem, že se nechci na výletě pozvracet, tak jsem se zatejpovala, a že půjdu. Bála jsem se, že kvůli tomu zpoždění nestihnu vlak. Teda on za půl hodiny jede další, ale… Ale stihla jsem ho, měl zpoždění :D. Teda, stihla jsem ho, protože jsem šikula, to zpoždění s tím nesouvisí - to je spíš jen takový oslí můstek :D.

Víte, jak to funguje v ČR, když má vlak zpoždění? Že na něj deset minut čekáte, kdy už tam měl být a najednou naskočí, že má 5 min zpoždění? A že 5 min kolikrát znamená i 15? :D Tak tady je to něco úplně jiného. Přijdu na zastávku, na své nástupiště, kde visí na ceduli ten vlak, že pojede. Koukám na to, a tam se píše: "10.14 Reading (jakože směr Reading), očekáván 10.15. Omlouváme se za zpoždění." - nevěřila jsem vlastním očím :D. Píšou tu očekávané zpoždění minutu a omlouvají se za zpoždění :D. Vlak přijel včas, ale než jsme nastoupili, tak opravdu odjížděl o tu minutu později. Tak asi fakt měli důvod se omluvit :D. Anyway… Nastupovala jsem stejnýma dveřma, jako jeden pár. Stáli u těch dveří první, tak jsem se tam necpala. Prvně nastoupila ta holka, já pořád čekám, protože tam byli spolu, ale týpek se usmál, pokynul mi ke dveřím a říká: "After you." (= Po tobě.) To je tak milé. A je to tu normální :D. No, po tomhle se mi stýskat asi bude :D. Jinak v Readingu jsem přestupovala na vlak do Skotska, který stavěl i v Oxfordu (první zastávka, cca 25 min cesty, takže celkem asi hodina cesty, včetně přestupu). Problém byl, že tím dálkovým vlakem jsem ještě nejela a je trochu jiný. Skoro jsem si nevšimla, že na rozdíl od těch lokálních vlaků má i první třídu :D. A v Oxfordu jsem nemohla najít dveře z vlaku :D. Ale našla jsem je! :D Bude to asi tím, že tam vystupovalo kromě mě spousta lidí :D.

První zastávka byl Oxford Castle. Ten v plánu nebyl, ale je reálně asi 200 metrů od vlaku, navíc tím směrem, kterým jsem stejně šla. Prvně jsem si tam vylezla na ten kopec u něj, kde je "klenutá komora" se studnou. Ta je teda zamčená, takže vidíte jen schody dolů. Jinak je to pidi kopeček, ale jak je Anglie celá v rovině, je odtamtud vidět hodně velká část Oxfordu. Když jsem si Oxford doprohlídla, vyrazila jsem dolů a přimotala se do skupinky Asiatů, co šli na prohlídku. Škoda, že jsem se zase vymotala, průvodkyně jim pak vůbec nekontrolovala lístky, mohla jsem jí zadarmo :D. Ale ne, stačilo, že jsem šla zadarmo na kopec, ani jsem nevěděla, že se to platí, paní přede mnou mi podržela branku, tak jsem šla :D. Dovnitř Oxford Castle jsem se stejně nechystala ale… Jinak jsem si všimla, že průvodkyně pořád dokola musí Asiatům připomínat, že se nejdříve vchází (ne, to není překlep - s výjimkou dopravních prostředků se tu nejdřív vchází… go figure…) a ať se drží vlevo. Tak co myslíte, cpali se lidem, co vcházeli, do cesty a šli vpravo… Ach jo :D.

Odtamtud jsem si vyrazila směr Christ Church. Je to nejznámější college v Oxfordu. A proč, že je známá? No, je veliká… A taky se tam točil Harry Potter. Sice vstupné pro studenty za 9 liber (dospělí za 10), ale tak jsem si říkala, že je to jedna z těch věcí, co vidět chcete :D. V prvním díle, kdy si McGonagallová srovná prváky na to schodiště a říká jim o řazení do kolejí? Tak na tom schodišti jsem se tam prošla. A odtamtud šla přímo do Velké síně. Která ale měla jen 3 řady stolů (+ učitelský). A měla normální strop :(. A byla malá :D. A jmenuje se jen The Hall, ne Great Hall :D. Tam jsem zjistila jedno - asi jsem dospěla. Schody jsou sice prakticky stejné, ale… Jsou to jen schody. A samotná síň je prostě úplně jiná. Jakože nechápejte to špatně, Christ Church je super, ale ty Harry Potter částí nejsou tak úžasné. Jinak jsem se právě v síni potkala s holkou, co na Oxfordu studuje a přivedla tam svou návštěvu. Říkala svým hostům, že by tam mohla jíst každé jídlo, ale za dobu, co tam studuje, tam jedla jednou. Zvlášť jeden kluk se tomu divil, prý by tam jedl denně. Ale… Ona mu to vysvětlila. Pořád tam chodí prohlídky. Když se tam jí, tak se tam nesmí fotit teda, ale stejně tam proudí davy lidí, dovnitř a ven a dovnitř a ven. A navíc je to v tom historickém centru Oxfordu, kde ani nikdo nebydlí, tak kdo by tam jezdil kvůli snídani (nebo obědu… nebo večeři :D). Byla jsem se tam podívat i v katedrále, kde se někteří studenti (a někteří návštěvníci fakt modlili), ač jim tam lidi chodili a fotili jak na běžícím páse. Nejvíc se mi tu líbil takový ten průchod (nebo jak se to jmenuje česky - taková ta zastřešená chodba, co je jakoby venku?), kde Harry zjistil, že James hrál famfrpál. To bylo taky takové příjemně známé místo. Jinak jsem si prošla hezky celou Christ Church. A pokračovala.
A tady od 1.25 ty slavný schody :)

The Hall

Ten průchod :D...

Další v plánu byla Exeter College - podle několika zdrojů údajně nejhezčí college v Oxfordu. Cestou tam podle mapy jsem ale potkala hromady jiných colleges, a protože je většina z nich zadarmo, nahlídla jsem a vyfotila - ale většina byla taky maličkatá, takže tam nebylo moc co fotit - budovy hoooodně podobný, prakticky stejný, nádvoří vždycky trávník… Jako je to tam nádherné, nechápejte mě špatně, ale popravdě jsem si musela napsat popořadě, které colleges jsem procházela, protože z fotky už nepoznám, která je která :D. Prošla jsem si Oriel College, pak jsem našla University Church of St Mary the Virgin (= univerzitní kostel svaté Panny Marie), kam jsem taky mrkla a zapálila tam svíčku - pro štěstí pro svou úžasnou rodinu (teď mám teda na mysli tu českou, tu vlastní :D). Jinak nejsem věřící, ale tyhle svíčky v kostele mají svoje kouzlo :). Odtamtud jsem pokračovala na Lincoln College (podle mě ta nejhezčí college), Trinity College (kterou mám jen zvenku, tam se vstupné platilo) a Jesus College. Ta měla být přímo naproti Exeter College, ale tu prostě nemůžu najít, tak jsem chtěla tu budovu obejít, jestli nemá vchod jinde. Nenašla jsem vchod, za to jsem našla…
Radcliffe Camera a Old Bodleian Library (knihovnu) - ta byla v mém původním plánu, ale až po Exeter College, kterou jsem nemohla najít, a New College, kam jsem se zatím nedostala :D. Ale tak jsem překopala plány a vešla na nádvoří. Všimli si mě lidé, že mám Harry Potter tričko a přišli mi poradit. Sice tam vlezné není nijak drahé, ale doporučili mi, že jestli tam jdu kvůli HP, ať to ani neplatím. Točily se tam scény z knihovny a z ošetřovny. Ukazovali mi ale fotky, abych se podívala, že to nestojí za to. A měli pravdu. V těchto místech se používalo tolik kulis, že to skoro není k poznání - ještě víc než Velká síň. No a jedna z částí, kde se taky točila knihovna, není ani přístupná. Mohlo to být točeno prakticky kdekoliv. Tak jsem se rozhodla dovnitř ani nejít.

Pak už přišla na řadu New College. Neměla jsem velká očekávání, protože ty místa, kde se točilo, zatím nebyly žádná senzace. V New College se točilo nádvoří s tím stromem, jak tam ve čtyřce Moody proměnil Malfoye ve fretku :D. Studentské vstupné 4 libry (dospělí platí 5). Vešla jsem na nádvoří a říkala si, jestli to jako má být ono. Byl tam takový větší strom, ale doufala jsem, že to není ono (že by tam zase byla taková hromada kulis?). A jak si tak procházím New College, která je mimochodem taky pěkně velká, našla jsem takový mini průchod, který spousta návštěvníků míjela, protože si ho prostě nevšimli, nebo jim nepřišel tak senza. Ale chyba, děti, chyba. Když jsem tam prošla, úplně se mi zastavilo srdce. Bylo to jako vejít přímo do toho filmu. S jedinou výjimkou - zdi jsou tam plné oxfordských významných lidí. Ale jinak úplně všechno na svém místě a úžasné. Rozhodně nejoblíbenější část mého výletu! Tam jsem se trochu zdržela, vstřebávala atmosféru a tak. Pak jsem si doprošla zbytek New College a potkala se zase s tou holkou z Oxfordu, co měla návštěvu, tentokrát jsem se k nim přidala.
Tady scénka od toho stromu - pokud chcete vidět, co jsem si tam dnes vyfotila já, najdete to na mém instagramu tady: MALFOYŮV STROM :).

Řekla jsem jí, že nemůžu najít Exeter College, smála se, že to pořád někdo hledá, protože se všude říká, jak je úžasná. A ukázala mi ji. Musí se tam projít dveřma, ne bránou. Prostě to vypadá jak dveře k někomu domů :D. A upřímně? Byla pěkná, ale taková senzace to nebyla teda :D. Mi se víc líbila Lincoln College, jak už jsem zmínila :D. Ale tak co, zase zadarmo :D.

Se svými společníky jsem pokračovala dál, holčina jim ukazovala Covered Market (což je takový velký náměstí, kde je trh, ale jak název napovídá, je to zastřešené, není to jako budova, fakt jakoby zastřešené obří náměstí plné shopíků). Oni odtamtud pokračovali dál, ale já se rozhodla si to tam projít. Sice jsem měla v plánu ještě původně St Catherine's College, ale to spíš jen proto, že je to Catherine :D. A protože to byla college zadarmo, už mi v tu chvíli bylo jasné, že se moc lišit od ostatních nebude, a tak jsem usoudila, že si nebudu zacházet a spíš se zkusím podívat, co je ještě v centru. Co se mi však nestalo v Covered Marketu. Popravdě jsem ten zážitek musela zpracovávat ještě dobrou půl hodinu, než mi to celé došlo a tak. A doteď nechápu, o co sakra šlo :D. Prostě… Nějaký důchodce se na mě tak podíval a podívá: "Aaaah! Look at that body!" (= Ááá! Podívejte se na to tělo!), pak začal zastavovat lidi, co šli v protějším směru a všem jim říkal: "Can you see that body?" (= Vidíte to tělo?) Někteří se na mě podívali a zasmáli se, tak koukám, jestli mám někde nějaký flek, nebo co se sakra děje. Jiní dělali, že ho nevidí, neslyší. Chtěla jsem odejít, ale v mém směru se zrovna stálo, lidí mraky. A já vůbec nevěděla, co mám dělat. A pak se mě zastal nějaký týpek - povídá pánovi: "Excuse me, sir, sorry, it is not a body. It is actually a very beautiful young lady." (= Omluvte mě, pane, promiňte, to není tělo. Je to vlastě moc krásná mladá dáma.) Nechápu, o co dědkovi šlo :D. Jakože když byly ty hrozný vedra, nosila jsem pořád šortky - a že já, když už nosím šortky, tak nosím FAKT krátké. Tak bych si řekla, ok, dobrý, leze mi zadek a on nejspíš padesát let neviděl nahou ženskou :D (teď si dělám srandu :D - doufám, že jsem neurazila případné seniory, kteří to čtou - to nebyl záměr :D). Ale měla jsem do pytle džíny a tričko HP :D. Tak nevím, proč si vybral zrovna mě :D. Každopádně s mým zachráncem jsme si dali pozdní oběd - já jedla full english breakfast, on si dal nudlovou polívku s vajíčkem (takovou na asijský způsob).
Můj další plán byl projít hlavní ulici. Mamka mi říkala, že hlavní ulice v Oxfordu se jmenuje Cowley Road. Tak jsem tam došla. Cowley Road je plná rozpadlých domů, pochybných jídelen, velmi zvláštních individuí, levných tattoo salónů, a tak podobně. Tak jsem se tam dlouho nezdržovala. Věřím, že to mohla být hlavní ulice. Kdysi dávno. Teď je však hlavní ulicí High Street, přesně jak by se čekalo. Cestou jsem navštívila ještě Magdalen College - teda zase jen zvenku, nechtělo se mi hledat vstup, když už byla ten den osmá :D.

A protože se už blížily večerní hodiny, vyrazila jsem směr nádraží pomalu, vedlejšími uličkami. Cestou jsem našla shopping centrum, tak jsem tam na chvilku zavítala :). V Primarku jsem se otočila ve dveřích, nějak mě to tam netáhlo :D. Ale kam mě to táhlo (a kam mě to táhne vždycky), byl Lush. A protože nákupy v UK jsou vždycky společenská událost (a Lush je tím známý i v ČR, že jsou všichni super otevření a ochotní), tak jsem si krásně pokecala s novou kamarádkou, co mi na sebe dala číslo, kdybych někdy zase byla v Oxfordu. A krom toho jsem si odnesla vzorky - jeden ten malej fakt jen na zkoušku (jedná se o spešl sprcháč na ekzém/citlivou kůži), a pak takový proužek, kterým se umyješ a ono to funguje jako parfém - to dávají jako testery, pokud si není člověk jistý, jaký Lush parfém se mu hodí. A pak full product - zubní pastu v tabletkách. To jsou prostě takové tabletky (je jich tam 100), co rozkousnete v puse, a pak si normálně začnete čistit zuby. A ono to hezky vypění, fakt jako pasta :). Už jsem měla dřív (dostala jsem v ČR vzorek - asi 5 tabletek jakési černé pasty, ale ta byla nechutná a měla jsem po ní hroznou pachuť v puse, obsahovala uhlí a byla s příchutí spicy coly). Tahle je ale mnohem lepší, je mátová a obsahuje nějaké oleje, co prý lidi dělají šťastnější (je to legální?) :D.

Jinak jsem se opět poučila, že bych si měla ukládat dokumenty pravidelněji :D. Naštěstí tohle není důležitý dokument (jako třeba diplomka, phew) a naštěstí je ta technika už tak daleko, že když se mi povedlo znova nastartovat kompík po tom, co zničehonic kleknul, tak se mě to samo zeptalo, jestli chci otevřít tu starou verzi, nebo pokračovat v té nové, co se automaticky uložila, protože já jsem debil a neukládám si to :D. Teda takhle to přesně nebylo, ale znáte to - prostě mi to obnovilo ten dokument a nemusím to psát znova :D. A teď jak trotl ukládám po každé druhé větě :D. Jo, a ještě jedna věc - je odporně pozdě, takže fotky nechám na zítra (dneska), protože toho mám fakt hromadu z Oxfordu, tak ať se s tím nepatlám do rána :D. Ono se to samo nepřebere, nenahraje a nepojmenuje… Ach jo, kdy už bude technika až takhle daleko? :D

Tak se mějte! Dobrou noc! Take care... :)

xxox K.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama